Žijeme dvojí život, jeden je virtuální
Bylo to právě 29. října 1969, kdy došlo ve 22:30 hod. k první přenesené zprávě mezi dvěma počítači. Stalo se to na Kalifornské univerzitě v Los Angeles, odkud byla odeslána zpráva do 500 km vzdáleného Stanfordského výzkumného ústavu. Šlo o pokus, který byl součástí studentského projektu, který byl předchůdcem internetu (ARPANET).
Za vynálezem e-mailu, bez kterého už si neumíme představit život, stojí americký programátor Raymond S. Tomlinson, který byl také zapojený do studentského projektu ARPANET. Byl to také Tomlin, kdo použil symbol @ jako oddělovací znak mezi uživatelským jménem a adresou.
Další významná událost se zapsala do internetové historie 23.srpna 1991, kdy Tim Berners-Lee a jeho tým spolupracovníků zpřístupnili mimo CERN (Evropská organizace pro jaderný výzkum) první web na světě, který se stal průkopníkem v tomto oboru.
Od té doby prošel vývoj internetu dlouhou cestu a nebude to tak dlouho trvat a bude mít 2 miliardy webových stránek, které jsou navštěvovány 4,5 miliardami lidí celého světa. Hlavně Asie je z celkového počtu uživatelů nejaktivnější. Světový průměr délky připojení všech lidí, kteří mají možnost použít internet, je přes 6 hodin denně!
Společnosti sbírají různá data, a tak se například ví, že každou minutu si stáhne 2704 lidí aplikaci pro sledování sociálního média Tik Tok. Každých 60 sekund přidává Spotify do své databáze 28 skladeb a uživatelé WhatsApp sdílí 41 milionů zpráv. Na Linkedln se každou minutu o práci uchází 69 tisíc lidí a na Facebook je nahráno 147 tisíc fotografií.
A internet je také velice záhadný. To, k čemu máme na internetu přístup, je jen minimální procento z toho, co nabízí. Existuje velmi „hluboké a neprobádané podzemí“, kam se běžně prohlížeče nedostanou, ale používá se z nejrůznějších důvodů, a ne vždy oprávněných. Příkladem takové sítě je Darknet, kam se dá přistupovat pomocí speciálního softwaru.