Proč mobilní telefony tak rychle zastarávají?

V dnešní době má mobilní telefon každý. A z dobrého důvodu. Jedná se rozhodně o velmi užitečné zařízení. Přeci jen, díky němu si můžeme přivolat pomoc kdykoliv a kdekoliv se nalézáme, a to jak sobě, tak komukoliv jinému.
 
Také je dobré, že můžeme kdykoliv a odkudkoliv zavolat svým příbuzným a známým. To oceníme především dnes, v době pandemie koronaviru, kdy je doporučeno omezit fyzický kontakt. Díky tomu se především starší lidé nemusí cítit osaměle.

chytrý mobilní telefon s aplikacemi
 
Jistě, zavolat jsme si mohli již dříve, avšak zde je ta výhoda, že můžeme zavolat skutečně odkudkoliv, a navíc se nemusí přenášet pouze zvuk, nýbrž i obraz. Můžeme tedy vidět toho, s kým mluvíme, což také udělá hodně. Zvláště u blízkých příbuzných, se kterými jsme se již dlouho neviděli.
 
Ovšem jak jste si jistě všimli, mobilní telefony zároveň velmi rychle zastarávají. To, co ještě včera bylo nejnovějším technologickým výkřikem, je dnes prakticky zralé do muzea. Samozřejmě to neplatí jen u mobilů, avšak zde je to nejmarkantnější.
 
Za tento vývoj může především současný rychlý vývoj technologií. Stále nová a nová vylepšení jsou chrlena překotným tempem, a každé z nich dělá mobil o něco lepším a pohodlnějším na užívání. Vždyť si vezměme, že dnešní chytré mobilní telefony jsou v podstatě přenosné počítače, se všemi funkcemi. O tom se nám ještě před několika lety ani nesnilo.

mobilní telefon, tablet a počítač
 
Samozřejmě rychlý technologický vývoj není jediným důvodem rychlého zastarávání mobilů, byť je tím hlavním hybatelem. Musíme si totiž uvědomit, že tento stav značně vyhovuje jejich výrobcům a prodejcům. Čím více jich totiž prodají, tím vyšší mají zisky. Proto tímto způsobem cílí i svůj marketing.
 
Samozřejmě nelze říci, zda je současný vývoj dobrý či špatný. Na jednu stranu je pravdou, že se náš život stává čím dál snadnější. Na druhou to v nás zase podporuje konzumní přístup k životu, což není úplně ideální. Rozhodnutí tak zůstává na nás.