Představujeme vám efektivní nástroj řízení výroby MES Softli
Pamatujete se na film Marečku podejte mi pero? Je z roku 1976 a již v této době lidé snili o dokonalé automatizaci a efektivním procesu výroby, zde konkrétně vyjádřeno v odvětví zemědělských secích strojů. Na konci snímku je jasně patrné, jak to filmový scénárista zamýšlel, představoval si, že lidé pouze dohlíží na automatizovaný proces, a že se vše velmi reálně přibližuje Perpetuu mobile.
My se sice takové primitivní vizi sci-fi po tolika letech zasmějeme, neboť proces výroby již pokročil mílovými kroky kupředu, ale v mnoha současných fabrikách se stále nedaří dosáhnout takového modelu, který by se dokonalosti alespoň přiblížil. Problém totiž vězí v samotném pochopení principu efektivity, a tím je proces řízení výroby, respektive jeho pružnost z hlediska plánování a výsledků plánu v reálné praxi. Jsou-li rozdíly mezi plánem a praxí značné, pak je řízení výroby neefektivní, a musí se na to jít jinak a neopakovat stejnou chybu. Jak?
Když plán předchází výrobě
Za socialismu se (nejen) výroba plánovala na pětiletky, plán byl pro většinu společnosti „svatý“ a podle toho to pak také vypadalo, neboť plán nereagoval dostatečně efektivně na měnící se výrobní proces. Podobné je to i dnes v mnoha fabrikách, kde se jede podle plánu, ale postrádáme tu pružné změny dle aktuální situace.
S tím vším si dovede poradit systém MES Softli. Sbírá a třídí data v samotném výrobním procesu ze všech jeho částí a umožňuje tak velice operativně a hlavně efektivně reagovat na jakoukoli změnu, co je zapotřebí provést v reálném čase „tady a teď“. Kupříkladu monitoruje aktuální výkon strojů, sleduje počet zaměstnanců, kteří jsou právě k dispozici, dohlíží na prostoje zaviněné špatnou organizací práce, na dodávky materiálu ze skladových prostor, na technické závady a rychlost jejich odstraňování, zkrátka MES Softli má operativně k dispozici aktuální stav výrobního procesu a porovnává jej s plánem.
Klíčové body systému MES Softli
Data z výroby v reálném čase – základním předpokladem k úspěchu systému MES Softli je dokonalý přehled o výrobní situaci. Jinými slovy nemůžete nic plánovat a měnit, když nemáte přehled o tom, co se ve vaší továrně děje. Sběr dat je klíčový pro zlepšení efektivity výrobního procesu a důležité je vědět, že MES Softli to umí jak s moderními, tak i staršími typy strojního parku včetně montážních linek.
Předchůdcem MES systémů bylo v 90. letech tzv. pracoviště Sběr dat v Českých aeroliniích, které vyhodnocovalo velmi efektivně průběh letu každého letounu na základě záznamu na kazetě z pilotní kabiny (obdoba černé skříňky), kterou tam piloti po každém letu odevzdávali, a bylo pak možné prakticky ihned řešit nedostatky a problémy vzniklé za letu a zlepšovat tím přepravu cestujících.
Zpětná dohledatelnost sledovaných informací o výrobku (Traceabilita) – jestliže máte možnost kdykoli zpětně nalézt data o výrobě jednotlivého dílu, např. pomocí QR kódů, čárových BAR kódů apod., máte v ruce další nástroj pro případnou změnu plánu výroby.
Optimalizované plánování výrobního procesu na časové ose – mnohem efektivnější je plán výroby zobrazený na časové ose skrze Gantt vizualizaci, nežli pouze v tabulkovém procesoru MS Excel. Plnění plánu je pak přehlednější a vy můžete snáze přeplánovat to, co je třeba.
Přehledné grafy – MES Softli vytváří přehledné reporty o výrobní činnosti v podobě tabulek a grafů, což opět přispěje ke zlepšení výrobního procesu nejen v průběhu týdne či měsíce, ale dokonce i během samotné osmi či dvanáctihodinové pracovní směny.
Začlenění (nejen) do ERP – rozhraní API umožňuje propojit MES Softli do firemního ERP, případně do dalších systémů, které řeší účetnictví, sklady a zásobování MTZ včetně číselníků a kusovníků, docházku zaměstnanců, systémy pro řízení vztahů se zákazníky CRM atp.
Problematické části výroby – MES Softli si umí poradit i se sledováním některých obtížněji monitorovaných pracovišť, jako je galvanovna, lakovna, svařovací boxy či montážní linky a pracoviště, a to prostřednictvím tzv. komunikačních událostí, kdy došlo k zahájení či k ukončení pracovní činnosti, a kde se také promítají různé zbytečné prostoje.