Co nám dává internet?
Ještě před více než třemi desítkami let by u nás byl internet naprosto nepředstavitelný. A to nejen proto, že by lidé neměli v plánovitém hospodářství peníze na to, aby si koupili nějaký počítač, a stejně by ho obvykle jako naprosto nedostatkový ani nesehnali, ale hlavně proto, že by byla taková vymoženost jako internet nežádoucí. Znáte to přece sami – na internet si může napsat kdokoliv cokoliv, a tak by se po něm určitě šířily i ‚nesprávné‘ a ‚nežádoucí‘ názory a člověk by u nás propadal onomu pranýřovanému pozlátku západního světa, kterým se u nás povinně opovrhovalo.
Zatímco dnes už si může myslet každý to, co chce, dnes už pominulo tehdejší černé vtipkování o tom, že u nás je sice zaručena svoboda projevu, jenže na západě je zajištěna i svoboda po projevu, a tak nám nikdo internet nezakazuje. A tak si ho velice hojně dopřáváme a užíváme.
Internetnám toho totiž může hodně nabídnout. Lze na něm najít prakticky cokoliv, co je nám potřeba objevit, dá se na něm informovat i obchodovat, lze přes něj komunikovat s kýmkoliv, kdo je k němu rovněž připojen, lze na něm vytvářet nejrůznější prezentace, vzdělávat se přes něj…
Dalo by se tedy říci, že je internet dokonalý. Jenže jak už dnes vesměs víme, není tomu tak. Ti soudruzi tenkrát měli přece jenom svým způsobem pravdu. Na internetu lze totiž nalézt i informace, jež jsou nežádoucí, zavádějící, ba i lživé, můžeme tu sednout na lep podvodníkům, kyberzločincům a manipulátorům, mohou se nám přes něj vtírat do soukromí nejrůznější úchylové a mohou nám s jeho pomocí poškozovat nebo i ničit výpočetní techniku nejrůznější viry.
A tak ponechám na vás, zda budete zastávat názor, že je internet dobrá věc nebo něco špatného. O tom si můžete rozhodnout sami. Ale navzdory tomu už tu bude internet i nadále. Protože je navzdory svým vadám na kráse nejednou nepostradatelný.